Eğitsel Blog 1 – İnteraktif Video

Yaşamın yorgunluğunu bir kenara bırakıp çoğu zaman bir şeyler izleme ihtiyacı hissederiz. Kahvenizi alırsınız, rahat koltuğunuza oturursunuz, kumandanız aracılığıyla videonuzunu başlatırsınız, istediğiniz zaman durdurursunuz. Eski günlerdeki video kasetlerinden günümüz akıllı telefon ve tabletlere kadar geçen süreçte bu ihtiyaç hiç değişmemiştir. Fakat son zamanlarda günümüz teknolojisi ile bu durum daha üst seviyelere taşınmıştır.

Videonuzu play/pause/stop komutlarının çok ötesinde konu içeriğini sizin istediğiniz şekilde değiştirerek izleyebilirsiniz. Videonun seyri erişilmez değildir. İzlenen videonun kaderi artık sizin elinizdedir. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Bilgisayar Bilimi ve Yapay Zeka Laboratuvarı’nda erişilmezliği önlemek amacıyla belirli algoritmalar ile video görüntülerindeki nesneleri etkileşimli hale getirerek bir interaktif video kavramı ortaya çıkmış oldu. Peki interaktif video nedir? Aslına bakılacak olursa; İnteraktif nedir? İnteraktif; yabancı kökenli bir kelime olup etkileşimli anlamına gelmektedir. Yani birbirini etkileyen, dışarıdan işlenmeye olanak veren, işlenebilen manası taşımaktadır.

Etkileşimli yani interaktif video bize özgürlük kazandırır. Video içeriğini bize sunulan seçenekler ile değiştirme imkanı sağlar. Örneğin son zamanlarda popüler olan Black Mirror: Bandersnatch filmi konu seyri açısından  milyonlarca kombinasyona sahip ve bu kombinasyonlar sonunda 5 ana son izlemek mümkün.

Tabi ki bu durum pazarlama sektörünün gözünden kaçmamıştır. İnteraktif videolar personel alımında , personel eğitimlerinde, süreç yönetiminde, iç iletişimde, liderlik eğitimlerinde, oryantasyonda yaygın olarak kullanılmakta ve bu amaçla interaktif video hazırlayan yazılım şirketleri bulunmaktadır.

Bir eğitimci olarak düşünmeden edemiyor, her keşfettiğimiz teknolojiyi eğitime entegre etmeye çalışıyoruz. İnteraktif video kavramına hedef kazanımlar ve eğitimlerde uygulanan kurgular eklendiğinde karşımıza oyunlaştırılmış interaktif video diğer bir ifadeyle eğitsel interaktif video çıkıyor. Bununla ilgili olarak, Zaption, Edpuzzle, EduCanon, Hapyak, Vialogous, ThinkLink ve WireWax gibi çeşitli yazılımlar bulunmaktadır. Eğitsel interaktif video bize ; yaparak öğrenme ilkesine dayalı olarak öğrencilerin daha çabuk öğrenmelerini, birebir öğrenme sonucunda eğitim süresinin kısalmasını, eğitim kalitesinin artmasını, eğitim maliyetinin azalmasını, öğrencilerin motivasyonunun yüksek ve aktif olmasını, araştırma ve pekiştirme olanaklarını sağlar. Bu bağlamda interaktif video bir eğitim aracı olarak kullanılabilir ve kullanılmaktadır.

Öğrenen kitlemizin Z kuşağında yer aldığını düşünürsek, X kuşağındaki bir öğretmen olarak interaktif videoyu nimetten sayıyorum. Teknoloji daha hangi kapıları bize açar bilemiyorum. Fakat bildiğim bir şey var ki o da teknolojinin yakasını bırakmamamız gerektiğidir.

Kaynaklar:

http://www.simps.co/oyunlastirilmisinteraktifsimulasyonegitimvideolari.html

http://www.simps.co/interaktifvideo.html

https://www.gmply.com/e/index.html

http://www.bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/interaktif-video

https://gokcenkaran.com/oyunla%C5%9Ft%C4%B1r%C4%B1lm%C4%B1%C5%9F-i%CC%87nteraktif-video-ile-e%C4%9Fitim-b7fdadfcd40

‘’Kimsenin Tamamını İzleyemeyeceği Black Mirror Filmi (Tüm Olasılıkları Açıkladık)’’ başlıklı youtube videosu

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s